Novi naručitelji: Sisak NK Zeleni brijeg | Ena Jurov | Gradska galerija Striegl
Poznato je da naručivanje umjetničkih djela seže duboko u prošlost, ali ono je kroz povijest bilo rezervirano gotovo isključivo uz privilegiran sloj društva, radilo se tu o bogatim pojedincima, vlasti ili o Crkvi. Društvenim promjenama i stvaranjem boljeg i pravednijeg društva kakvog ga danas poznajemo stvaraju se i novi načini naručivanja umjetničkih djela. Jedan od takvih modela su i Novi naručitelji, model umjetničke produkcije koji daje građankama i građanima mogućnost da naruče umjetničko djelo za javni prostor u svojoj zajednici. Model je u Francuskoj 1990. godine osmislio umjetnik François Hers, a u Hrvatsku ga je prošle godine donijela suradnička platforma Novi naručitelji HR koja okuplja dvadeset i tri umjetničke organizacije, udruge i ustanove iz cijele Hrvatske. Upravo putem Novih naručitelja do sada je realizirano preko petsto umjetnički u zemljama zapadne Europe.
Prilika za prvu sisačku narudžbu po navedenom modelu pojavila se već u prvoj godini postojanja suradničke platforma inicijativom zajednice okupljene oko Nogometnog kluba Zeleni brijeg u Sisku. Kao predstavnik zajednice, odnosno sada već novih naručitelja, Gradsku galeriju Striegl kontaktirao je tajnik nogometnog kluba Dejan Sente te je predstavio želju zajednice da se na stadionu NK Zeleni brijeg napravi mural. Nakon sastanka s tajnikom Sente, kontaktirali smo Dahnu Prskalo Peco, jednu od organizatorica Re:Think Sisak, festivala ulične umjetnosti s kojom smo ugovorili sastanak.
Re:Think Sisak festival je ulične umjetnosti koji djeluje od 2016. godine, a Sisak je stavio na mapu svjetskih street art gradova. Brojni umjetnici ukrasili su još brojnija pročelja sisačkih zgrada koja je birao organizacijski tim festivala.
Skeptičnost koja nas je u početcima pratila bila je dislociranost stadiona te radna ploha stadiona koja nije na frekventnom mjestu pa ju neće vidjeti šira zajednica. Našu skeptičnost su uspješno pobili novi naručitelji koji su nam otkrili da se zid stadiona na kojem će uskoro zasjati mural vidi iz prometnog vlaka prema Zagrebu te s novoizgrađene ceste kraj stadiona. Naravno da to nije bilo bitnije od same činjenice da nam je mikro zajednica pristupila sa željom za narudžbom, ali nije ni odmoglo.
Jedna od najvećih prepreka samog modela je financiranje koje smo mi uspješno dogovorili s Re:Think Sisak festivalom koji je glavninu svojih sredstava dobio putem javnog natječaja koji raspisuje Grad Sisak. Prema načinju financiranja sisački mural je prvo umjetničko djelo u Hrvatskoj naručeno od strane novih naručitelja, a financirano u potpunosti iz javnih sredstava.
Osim skeptičnosti oko vidljivosti same plohe, jedna od glavnih skeptičnosti bila je i motiv koji bi novi naručitelji eventualno htjeli na stadionu. Ali kada smo već uključili mikser u koji smo ubacili kulturu, sport, galeriju, festival ulične umjetnosti i nove naručitelje, odlučili smo i tu skepsu staviti po strani i nastaviti dalje s procesom.
S ravnateljicom Galerije Almom Trauber i predstavnicima nogometnog kluba odradili smo inicijalni pregled stadiona gdje smo utvrdili da imamo mogućnost pristupa s vatrogasnim vozilom što nam pojednostavljuje rad, ali i troškove te da na raspolaganju imamo veliku zidnu plohu s puno mogućnosti.
Idući korak bio je izbor umjetnika odnosno umjetnice koji će odgovarati narudžbi naručitelja. Predstavnicima kluba sam kao medijator predložio Enu Jurov za koju sam smatrao da je najbolji izbor, što su naručitelji i prihvatili.
Ena Jurov dizajnerica je vizualnih komunikacija i strip autorica rođena 1988. godine u Zadru. Završila je diplomski studij Storytelling na Sveučilištu Konstfack u Stockholmu i preddiplomski Studij dizajna na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Sisačkoj publici Ena je već poznata jer je napravila dva murala, prvi na Dječjem vrtiću Sisak Stari – objekt „Različak“, a drugi na bazenima u Capragu. Osim murala, 2022. godine u znak podrške ženama i djevojčicama naša Galerija postavila je Eninu izložbu „Ne da mi se raditi..“.
Dana 30. svibnja održali smo zajednički sastanak predstavnika Nogometnog kluba Zeleni brijeg, organizacijskog tima Re:Think Sisak festivala, umjetnice Ene Jurov te mene kao medijatora. Na sastanku smo pobliže predstavili model Novih naručitelja, dogovorili operativni dio vezan uz oslikavanje zida te definirali narudžbu. Naručitelji su specificirali da žele mural s više boja te da motiv murala bude blizak djeci. S takvom specifikacijom dali su umjetnici Jurov veliku umjetničku slobodu što je i iskoristila.
Nekoliko dana nakon sastanka, Ena Jurov poslala nam je skicu murala koja se sastojala od velike lubenice sa srcima umjesto sjemenaka i nogomete mreže. Lubenica je predstavljala podršku Palestini zbog ratnih užasa dok je nogometna mreža simbol granice/ograde. Enina skica sadržavala je sve upute naručitelja – bila je šarena i dječja, ali je sadržavala i poruku koju naručitelji nisu očekivali. Naručiteljima se poruka nije svidjela i zamolili su za novu skicu, na što sam predložio da isti dan napravimo sastanak na stadionu kluba gdje smo se sastali u istom sastavu kao i na sastanku kada smo definirali narudžbu. Glavi argument protiv skice bio je da naručitelji ne žele rat na svom stadionu, ali isti argument je imala i umjetnica – da je protiv rata. Nakon kraće medijacije, naručitelji su predložili da se ide u realizaciju skice koju je umjetnica poslala jer je većina zajednice bila za tu skicu, a glavni argument je bio da se svi jednoglasno neće nikada usuglasiti oko niti jedne skice.
Dana 18. lipnja Ena Jurov je uz pomoć Ivone Cvitković započela s oslikavanjem murala koji je bez većih teškoća realiziran 22. lipnja.
S odmakom od mjesec dana, za potrebe pisanja ovog teksta, kontaktirao sam ponovno Enu Jurov i predsjednika Nogometnog kluba Zeleni brijeg Željka Đermanovića za njihovo utisak s odmakom vremena vezan uz model Novih naručitelja, ali i naš realiziran projekt.
Ena ovom prilikom poručuje da joj je iskustvo s modelom Novih naručitelja bilo odlično jer su imale super naručitelje čija je želja bila urediti zid stadiona, pa je i dogovor oko motiva bio jednostavan.
Ena Jurov: „Odlučile smo ovim radom iskazati solidarnost s narodom Palestine. Smatramo da svaku priliku koju kao umjetnici i ljudi imamo treba iskoristiti za slanje poruke protivljenja genocidu u Gazi. Pogotovo mislimo da je to bitno kod umjetnosti u javnom prostoru, koju mogu slučajno vidjeti razni ljudi.“
Ena dalje objašnjava korištenje motiva lubenice kao podrške Palestini: „Palestinska zastava i njene boje bile su zabranjivane od strane Izraela, pa ih je zamijenila lubenica koja tamo raste i sličnih je boja. Od 2023. godine Izrael ponovno zabranjuje prikazivanje palestinske zastave u javnim prostorima, pa se lubenica pojavljuje na transparentima na prosvjedima, stickerima, i na društvenim mrežama kao emoji.“
Nogometni klub Zeleni brijeg sisački je klub osnovan 2009. godine na inicijativu mladih iz sisačke gradske četvrti Zeleni brijeg. Osim seniorske ekipe, fokusirani su na juniorsku ekipu i pionire za koje su i naručili mural. Klub trenutno igra u 2. Županijskoj nogometnoj ligi, a o modelu novih naručitelja i realizaciji narudžbe zamolio sam predsjednika kluba Đermanovića za osvrt.
Željko Đermanović: „Model Novih naručitelja nam se iznimno svidio jer u današnjem ubrzanom svijetu uspjeli smo kroz umjetnost povezati lokalnu zajednicu i oživjeti neiskorišteni prostor. Suradnja s modelom Novih naručitelja je bila vrlo jednostavna gdje smo u početku održali detaljne konzultacije, izrazili svoje misli, ideje i teme kako bi konačan proizvod ispunio očekivanja nas kao naručitelja. Od početnog dogovora, preko izrade skica, do završnog murala, naručitelji su uvijek informirani o napretku i uključeni u donošenje ključnih odluka. Muralom tj. narudžbom smo iznimno zadovoljni i sretni smo što je mural realiziran na našem stadionu te pozivamo sve zainteresirane da se priključe ovom modelu i da svi zajedno stvorimo nešto nevjerojatno i prekrasno u našem gradu!“
Model Novih naručitelja možemo nazvati radikalnim otvaranjem zajednici, ali isto tako ovaj primjer pokazuje da se umjetnost ne smije bojati zajednice već da joj treba dati priliku i uključiti ju u naručivanje umjetničkih djela za javni prostor. U početku kada su nam se predstavnici nogometnog kluba obratili, postojala je određena skeptičnost prema njihovom mogućem uskogrudnom pogledu na motive murala vezanih isključivo uz klasične sportske motive no ubrzo su nas demantirali. Kao što i Ena u svom osvrtu navodi, naručitelji su bili izvrsni i školski primjer da ovaj model u konačnici jako ima smisla. S druge strane medijatorskog stola bila je Ena, umjetnica koja nas je sve iznenadila svojom skicom i snalažljivosti da iza murala koji zahtjeva šarenilo i dječji motiv ispriča cijelu jednu poruku u koju ona kao autorica murala nesumnjivo vjeruje što pokazuje i njen društveni i antiratni aktivizam.
Filip Pjerobon