PROŠIRIMO FUNDUS KNINSKOG MUZEJA

Inicijativa građana, intervencije u muzejski, javni i medijski prostor

Kristina Leko i Vedrana Madžar u suradnji sa Kninjankama i Kninjanima

Priče i predmeti: Nada Berić, Anđelka Drača, Ljiljana Đudarić-Miletović, Katica Madžar, Vedrana Madžar, Hrvoje Marić, Irina Sinobad, Marko Sinobad, Milan Zoričić, te nekoliko anonimnih građana.

Krajem 2023. godine umjetnice Kristina Leko i Vedrana Madžar u suradnji sa trinaestoro građana pripredile su izložbu za koju su prikupile preko stotinu predmeta i artefakata okupljenih u šesnaest narativa. Prikupljeni predmeti pričaju priče njihovih vlasnika i vlasnica koje pokrivaju period od kraja 19. stoljeća do današnjeg trenutka. 

Tako saznajemo detalje iz obiteljske povijesti i života krčmarice o kojoj zaljubljeno piše Dinko Šimunović u jednoj svojoj priči. Potom pratimo majku i kćer koje zahvaljujući dobrim ljudima uspiju umaknuti transportu u Jasenovac i vratiti se kući u Knin, iz Bosne preko Zagreba. Desetljećima kasnije pratimo jednu drugu majku koja novac zarađen šivaćom mašinom u SAO Krajini kriomice jednom godišnje preko Srbije i Mađarske odnosi djeci koja studiraju u Zagrebu. Također, saznajemo tko su bili vojnici i časnici američkog bombardera koji se 6. prosinca 1944. srušio nedaleko Knina i koji su od njih uspjeli domoći se Visa. Pratimo i jednu ratnu seobu kroz smještaje u tuđe i napuštene stanove od Zenice preko Vareša, Širokog brijega, Gruda, Ljubuškog i Mostara do konačno Knina i gradnje vlastite kuće. Učimo o popularnoj i rock glazbi u Kninu, tijekom šezdesetih i sedamdesetih, koja se kupovala u trgovini Elektromaterijala. Kroz niz umjetničkih djela pratimo život jedne starogradske kuće u kojoj se generacijama njeguje kultura, umjetnost i dizajn. Isto tako saznajemo tko je bila najbolje odjevena medicinska sestra na ovim prostorima, originalna dizajnerica etno mode. Dobivamo crtice iz života jedne kvadriplegičarke koja je znana da svojom vjerom i radošću može posramiti i izliječiti i najgore pesimiste. Pratimo ratnu ekonomiju drniških kapa prodavanih u splitskim duty free shopovima. Saznajemo kako su i zašto u jednoj gostionici u Kninu odustali od prodaje alkohola u ratnim godinama. Gledamo fotografiju najboljih prijateljica, u sedmom razredu 1980. i saznajemo da danas od njih sedam tek jedna živi u Kninu. 

Navedeno su priče koje su Kninjani i Kninjanke odlučili podijeliti sa svojim sugrađanima. One su odgovor na poziv i pitanje koji su im uputile umjetnice Vedrana Madžar i Kristina Leko kada su ih pozvale na suradnju. Bio je to poziv da podijele priče koje oslikavaju život u gradu Kninu iz osobne perspektive doprinoseći multiperspektivnom inkluzivnom sjećanju, priče koje poukom i značenjem zaslužuju biti u jednom zavičajnom muzeju. 

Izložba Život u gradu, održana u Galeriji Kninskog muzeja tijekom prosinca 2023. i siječnja 2024. godine bila je predstavljena kao niz prijedloga za intervencije u postav samog muzeja odnosno niz prijedloga za proširivanje fundusa kroz trajne posudbe građana ili kroz darovanja. 

Izložba je naišla na veliko odobravanje pa čak i na oduševljenje kod niza građana. Na otvorenju se ozbiljno razgovaralo o mogućnostima proširenja muzejskog fundusa odnosno intervencija u postojeći muzejski postav te o uvođenju individualnih građanskih perspektiva u relativno klasičan i statičan postav, pri čemu postav etnografske zbirka stoji nepromijenjen od 1980-ih godina, a građanska soba koja se bavila etnografskom obradom gradske kulture Knina već dugi niz godina nije u postavu.

Upravo na temelju tog i daljnjih razgovora sa sudionicima i građanima, odlučili smo 2024. godine nastavili s projektom, a kako bismo s naše strane pripremili materijal za proširenje fudusa i provedbu intervencija. Budući da zbog prostorno-tehničko-budžetskih razloga u ovom trenutku nije moguće provesti stvarne fizičke intervencije u muzej, odlučili smo se za virutalne intervnecije u javni prostor grada te u muzejski prostor Kninskog muzeja i tvrđave. Od sredine prosinca 2024. godine biti će moguće na nizu lokacija u gradu Kninu te na nekoliko lokacija unutar samog muzeja skenirati QR kodove sa prijedlozima za proširenje fundusa. 

Ovim virtualnim intervencijama sudionici i sudionice projekta, zajedno sa umjetnicama te sa nizom drugih građana, apeliraju na Kninski muzej kao i na njegovog osnivača, Grad Knin, da otvore mogućnost uključivanja građana i njihovih perspektiva u muzejske zbirke i muzejski program Kninskog muzeja, te da se time muzej priključi suvremenim trendovima koji na temelju nove definicije muzeja Međunarodnog muzejskog vijeća ICOM-a iz 2022. godine jačaju vezu muzeja sa lokalnom zajednicom. Otvoreno pismo Kninskom muzeju i sugrađanima naći ćete na ovom linku:  >>>>>>

Predpovijest projekta

PROŠIRIMO FUNDUS nije samo rezultat izložbe Život u gradu niti rada u posljednjih godinu i po. 2019. godine održali smo u Kninu seriju radionica i razgovora sa građanima i srednjoškolcima na temu demokracije kulture sjećanja. U višednevnoj radionici u srednjoj školi koje je zajedno sa Kristinom Leko i Mašom Štrbac vodio profesor povijesti Zvonko Brečić, razvijeno je pet projektnih prijedloga usmjerenih na jačanje uloge i perspektive građana u javnom urbanom prostoru. U završnom javnom međugeneracijskom razgovoru sudionika i sudionica donesen je i potpisam Manifest od pet točaka s time da se pod točkom 2 navodi “želimo osuvremeniti i osnažiti Kninski muzej i tvrđavu – urediti dinamični muzej s relevantnim pričama”. Na istom završnom sastanku 2019. godine također je zaključeno da ćemo slijedeće godine raditi na projektu zidnih novina koji će istraživati povijest svakodnevnice i baviti se lokalnom urbanom kulturom sjećanja u gradu Kninu. Tijekom tih nekoliko dana u jesen 2019. godine, imali smo priliku upoznati se i razmijeniti mišljenja, te smo se povezali u tim kulturnih radnika/ca i građana zainteresiranih za multiperspektivno, inkluzivno sjećanje i jačanje perspektiva i doprinosa građana i njihovih narativa velikom nacionalno-povijesnom narativu koji grad Kninu zbog svoje geo-političke povijesti nužno ima. 2020. realizirano je prvo izdanje Zidnih novina Knin, a ove 2024. objavljeno je peto izdanje novima. 2022. Zidne novine nagrađene su srednjeeuropskom nagradom za društvenu inovaciju SozialMarie.

Projek “PROŠIRIMO FUNDUS” dio je programa Demokratizacija kulture sjećanja koji UO Otvoreni likovni pogon provodi od 2018. godine na području Kninsko-šibenske županije, a od 2019. u gradu Kninu sa partnerima Narodna knjižnica Knin, Srednja škola Lovre Montija, Obrazovno-kulturna udruga “Porta” te Kninski muzej.

Osnovni format rada: participacijska izložba, inicijativa građana za proširenje muzejskog fundusa. Mjesto intervencija: virtualni medijski prostor, javni gradski prostor, Kninski muzej, Kninska tvrđava. Koncepcija, razvoj i supervizija programa Demokratizacije kultura sjećanja: Kristina Leko. Umjetnice: Kristina Leko i Vedrana Madžar. Produkcija: Kristina Leko Suradnici/ce: Stjepan Tomić, Irina Sinobad. Organizatori: Umjetnička organizacija Otvoreni likovni pogon, Zagreb. Financijski pokrovitelj: Ministarstvo kulture RH, Grad Zargeb, te Zaklada Kultura nova u okviru organizacijske podrške Otvorenom likovnom pogonu.

Fotografije: Kristina Leko/Stjepan Tomić