Zagreb, Centar kulture na Peščenici – KNAP
12. – 14.10.2023.
U Zagrebu će se od 12. do 14. listopada 2023. godine održati Prvi simpozij nacionalne platforme Novi naručitelji HR koja promovira model u kojem građani mogu naručiti umjetnički rad za javni prostor i prostor svoje zajednice.
Riječ je o prvom javnom okupljanju 24 članica platforme, umjetničkih organizacija, udruga i ustanova u kulturi iz svih krajeva Hrvatske* koje od početka 2023. godine kroz seriju online sastanaka razvijaju model s ciljem primjene u svojoj sredini.
Cilj je simpozija upoznati širu javnost s ovim demokratskim modelom te razmotriti mogućnosti njegove primjene u Hrvatskoj. Ulaz je slobodan, a svi zainteresirani za demokratizaciju društva i umjetnosti dobro su došli.
Otvorenje simpozija je u četvrtak 12. listopada u 14 sati. Simpozij će završiti prezentacijom smjernica za razvoj Novih naručitelja HR.
Model Novih naručitelja je osmislio i u tekstu Protokol definirao umjetnik François Hers 1990. u Francuskoj, s namjerom da potakne razvoj „umjetnosti demokracije”, dajući ovlasti svakom/oj građaninu/ki da „javno izrazi potrebu za umjetnošću, kao i da ocijeni ono što je proizvedeno u ime umjetnosti”. Prema tom modelu grupa građana tj.‘naručitelja‘ obraća se ‘medijatoru/ici’ (kustosu/ici, producentu u kulturi), uz čiju pomoć formulira narudžbu te koji/a im potom predlaže umjetnika/cu za realizaciju. Kroz razgovore naručitelja/ica i umjetnika/ce razvija se umjetničko rješenje za koje se potom zajedničkim snagama traže sredstva. Model je do danas, osim u Francuskoj gdje se uspješno i kontinuirano primjenjuje 30 godina, primijenjen u nizu drugih zemalja, ponajviše u zapadnim zemljama EU, s preko petsto na taj način realiziranih umjetničkih djela. U međunarodnoj se komunikaciji za model uvriježio engleski prijevod New Patrons, dok se u francuskom izvorniku model naziva Nouveaux Commanditaires.
Simpozij će se održati u Centru kulture na Peščenici – KNAP u Ivanićgradskoj 41 A. Na simpoziju će osim predstavnika/ca članica nacionalne suradničke platforme Novi naručitelji HR, sudjelovati predavači/ce iz Hrvatske: Ana Dana Beroš, Branka Cvjetičanin, Ljiljana Kolešnik, Ivana Meštrov, Željka Miklošević, Anja Planinčić, Patricia Počanić i Željka Tonković te Gerrit Gohlke iz Njemačke i Judith Laister iz Austrije.Teme sežu od umjetnosti u javnom prostoru, umjetničkih kolonija u socijalizmu do suvremenih projekata Novih naručitelja.
*Organizacije članice nacionalne platforme Novi naručitelji HR:
Udruga Atelieri Koprivnica, Koprivnica; Udruga Art Radionica Lazareti, Dubrovnik; Udruga Avanti!, Zagreb; Udruga BLOK, Zagreb; Udruga Centar za ženske studije, Zagreb; Galerija Galženica, Velika Gorica; Gimnazija Požega; Gradska knjižnica Požega; Gradska galerija Sikirica, Sinj; Gradska galerija Striegl, Sisak; Gradski muzej Varaždin; Gradski muzej Vinkovci; Građanska organizacija za kulturu – GOKUL, Zabok; Udruga KA MATRIX, Karlovac; Udruga Labin Art Express XXI, Labin; Muzej Brodskog Posavlja, Slavonski Brod; Muzej grada Zagreba; Muzej likovnih umjetnosti, Osijek; Umjetnička organizacija Otvoreni likovni pogon, Zagreb; Udruga Platforma “Culture Hub Croatia”, Split; Udruga Polygon, Zagreb; Obrazovno-kulturna Udruga “Porta” Knin; Udruga Slobodne veze, Zagreb; Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja – UIII, Zagreb; Udruga Ured za fotografiju, Zagreb.
U radu platforme kao promatračica/istraživačica sudjeluje povj. umjetnosti Željka Miklošević, docentica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Organizator simpozija: Otvoreni likovni pogon – umjetnička organizacija, Zagreb
Kustosko-organizacijski tim (abecednim redom): Sonja Leboš, Kristina Leko, Maša Štrbac
Partneri: Centar kulture na Peščenici -KNAP, Goethe-Institut Hrvatska i Austrijski kulturni forum
Financijski pokrovitelji: Grad Zagreb i Zaklada Kultura nova
http://www.otvorenilikovnipogon.org/projekti/novi-narucitelji.html
http://www.otvorenilikovnipogon.org/
Naslovni vizual: Marijana Rajčić
Kontakt: Maša Štrbac, voditeljica ureda i PR, Otvoreni likovni pogon, + 385 (0)97 643 97 13 ured@otvorenilikovnipogon.org
Prvi simpozij nacionalne platforme Novi naručitelji HR
12. – 14.10.2023. Zagreb, Centar kulture na Peščenici – KNAP
Program simpozija
Četvrtak, 12.10.2023.
13.00 – Dobrodošli/e!
Registracija sudionika/ca
14.00 – Svečano otvorenje
Uvod u model Novih naručitelja
Sesija 1
Obrisi modela Novih naručitelja
14.30 – Članice platforme Novi naručitelji HR – poster-prezentacije
14.50 – Najava predavanja i radionica
14.55 – Branka Cvjetičanin: 27 susjedstava – EPK Rijeka 2020
Predavanje
15.15 – Diskusija
15.30 – Pauza [kava/čaj]
15.35 – Podjela materijala, transfer u radionice
15.45 –
Radionica A – Kako započeti projekt Novih naručitelja?
Radionica B – Koja je uloga medijatora/ica u Novim naručiteljima?
Radionica C – Kako financirati projekte Novih naručitelja?
16.50 – Plenarne prezentacije radionica, 3 x 5 min. + diskusija
17.20 – Pauza [kava/čaj/voće]
Sesija 2
Razmjena iskustva
17.40 – Članice platforme Novi naručitelji HR – poster-prezentacije i najava predavanja
18.00 – Gerrit Gohlke: Umjetnost slušanja – Prevoditi umjetnost izvan urbane sfere
Predavanje na engleskom jeziku + diskusija
Petak, 13.10.2023.
9.00 – Dobrodošli/e!
Registracija sudionika/ca
[kava/čaj/lagani doručak]
9.30 – Rekapitulacija prvog dana simpozija
9.45 – Uvod u drugi dan
Sesija 1
Pogled unatrag i u sadašnjost, lokalno-regionalne specifičnosti
10.00 – Patricia Počanić: Modeli naručivanja umjetničkih djela u javnom/društvenom
prostoru u Hrvatskoj od 1945. do 1980-tih
10.20 – Željka Miklošević: Participacija i demokratski odnosi u kulturi
10.40 – Ljiljana Kolešnik: Prema prožimanju stvaralaštva – umjetničke kolonije u SFRJ
11.00 – Diskusija
11.30 – Pauza [kava/čaj/voće]
Sesija 2
Pogled unatrag i u budućnost kulturne demokracije
11.40 – Najava predavanja
11.45 – Ivana Meštrov: Galerija Događanja: likovno-društvena zbivanja na zagrebačkoj
Peščenici kroz 1980-e
12.00 – Anja Planinčić: Centar Knap i Kultura NA Peščenici
12.15 – Željka Tonković: Kulturna demokracija i novi pristupi upravljanja u Hrvatskoj – Primjeri društveno-kulturnih centara
12.35 – Diskusija
12.50 – Pauza za ručak [kava/čaj]
Sesija 3
Obrisi modela Novih naručitelja II
14.00 – Ana Dana Beroš: Liječenje lječilišta (Krvavica)
Predavanje + diskusija
14.25 – Najava radionica
14.35 –
Radionica D – Edukacijsko-emancipatorski potencijal Novih naručitelja
Radionica E – Novi naručitelji u kontekstu kulture sjećanja u RH
Radionica F – Novi naručitelji u deindustrijaliziranim prostorima
15.40 – Prezentacije radionica
16.10 – Pauza [kava/čaj/voće]
16.30 – Članice platforme Novi naručitelji HR, poster-prezentacije
16.40 – Fishbowl diskusija – zajedničko formuliranje zaključaka drugog dana simpozija
17.40 – Pauza [kava/čaj/grickalice]
Sesija 4
Razmjena iskustva
18.00 – Judith Laister: Dajmo umjetnosti vremena
Predavanje na engleskom jeziku + diskusija
Subota, 14.10.2023.
9.00 – Dobrodošli/e!
Registracija sudionika/ca
[kava/čaj/lagani doručak]
9.30 – Rekapitulacija drugog dana simpozija
9.45 – Uvod u treći dan
Sesija 1
Zajedničko formuliranje smjernica za razvoj Novih naručitelja u RH
10.00 – World Cafe
11.00 – Pauza [kava/čaj/voće]
11.10 – Uvod u diskusiju i pregled tema
11.15 – Spiralna diskusija
12.15 – Pauza [kava/čaj/grickalice]
12.30 – Spiralna diskusija – nastavak
13.15 – Pauza [kava/čaj/voće]
Sesija 2
Predstavljanje smjernica za razvoj Novih naručitelja u RH
13.30 – Javno čitanje smjernica
13.45 – Nastup zbora Ružmarinke
15.00 – Neformalni nastavak druženja na drugoj lokaciji u četvrti
BIOGRAFIJE PREDAVAČA/ICA (abecednim redom)
Ana Dana Beroš je arhitektica i kustosica s brojnim istraživačkim i izložbenim projektima u zemlji i inozemstvu. Finalistica nagrade Wheelwright Prize, istraživačke stipendije koju dodjeljuje Sveučilište Harvard GSD, 2014. U međunarodnoj selekciji na 14. Venecijanskom bijenalu arhitekture nagrađena je Posebnim priznanjem za svoj kustosko-istraživački rad o migracijama Intermundia. Gošća je urednica znanstvenog časopisa za suvremena likovna zbivanja Život umjetnosti na temu Trans/migrantnosti: psihogeografije prijelaza, 2017. Jedna je od urednica i začetnica serije publikacija Publishing Acts o izdavaštvu kao kritičkoj prostornoj praksi (2017.-2020.). Kao suosnivačica grupe ARCHIsquad – Odreda za arhitekturu savjesti, bila je suvoditeljicom njezinih edukativnih i istraživačkih projekata (Izvan fokusa: Arhitektura davanja 2006.-2007., hitnaArhitektura, projekt besplatnih arhitektonskih savjetovališta građana, 2011.-2016., te prostorno-spekulativnog istraživanja za Muzej susjedstva Trešnjevka 2019.-2020.). Članica je transmigrantskog kolektiva Žene ženama i platforme samoorganiziranih volontera i volonterki Sloga, unutar kojih dijeli Nagradu Nada Dimić, 2020. i 2021., te inicijative Zagreb grad-utočište. Kao dio autorskih kolektiva, dvostruka je dobitnica Nagrade Neven Šegvić za publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture u 2019. (Stvarnost prostora, HR3) i u 2022. (Čovjek i prostor, HRT).
Branka Cvjetičanin je umjetnica i kulturna radnica. Djeluje u sferi suvremenih umjetničkih i kulturnih praksi s fokusom na vizualne umjetnosti, umjetničko-antropološka istraživanja, te angažirane umjetničke prakse u ruralnim, poslijeratnim i/ili socijalno ugroženim područjima. Surađuje na brojnim nacionalnim i međunarodnim programima vezanim za očuvanje kulturne baštine te razvija umjetničke i kulturne prakse za područja i/ili teme od posebne skrbi. Godine 1999. inicira PolygonOS platformu za umjetnička istraživanja. Cvjetičanin se educira u području izvedbenih umjetnosti, site-specific kazališnoj režiji i umjetničkoj produkciji (MAPA Amsterdam, Oerol Festival NL). Završava PhD na Bauhaus College na temu UN Urbanism (2005/06), stječe diplomu Ženskih studija na temu klasne izolacije i rodnih aspekata arhitekture i urbanizma (2016/17). Recentno sudjeluje na stvaranju i realizaciji programa Rijeka 2020 EPK na poziciji Glavne umjetničke voditeljice PP 27 susjedstava. Dobitnica je Erhard Busek Award za angažiranu umjetnost koju joj dodjeljuje UNIRI, Centar za napredne studije SEE, Erste Foundation i Grad Rijeka, kao i drugih nagrada i stipendija. Kao umjetnica boravi u prestižnim umjetničkim rezidencijalnim programima: Watermill, USA; CalArts, USA, Edinburgh Festival, GB; Montalvo Art Centar, USA; Arts Link USA. Članica je HZSUa, HS AICA, A.R.E.A. mreža.
Judith Laister, dr.sc., kulturna je antropologinja i povjesničarka umjetnosti, a njezin istraživački interes uključuje urbanu, estetsku i vizualnu antropologiju, modalitete odnosa između umjetnosti i znanosti, umjetnost i javni prostor, participativnu i relacijsku umjetnost, kritiku kulturne reprezentacije, koncepte relacije i translacije (prijevod) te antropologiju u antropocenu. Od 2015. istražuje i predaje na Odsjeku za kulturnu antropologiju i europsku etnologiju Sveučilišta u Grazu. Radila je na nizu nacionalnih i međunarodnih istraživačkih institucija, kao što su TU Hamburg-Harburg, IFK Vienna, Goldsmiths College London i TU Graz, kao i u školskom i srednjoškolskom umjetničkom obrazovanju. Sudjelovala je i sudjeluje u nizu izvansveučilišnih projekata i povjerenstava u području kulture i umjetnosti.
Ivana Meštrov kustosica je u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu. Članica je programskog savjeta Galerije Događanja od 2023.g. Jedna je od osnivačica udruge za suvremene umjetničke prakse Slobodne veze/Loose Associations i edukativnog programa Kustoska platforma (2008-2018). Ostvarila je niz kolektivnih kustoskih projekata i suradnji; Eduzgraf 2012., Errors Allowed-Bijenale mladih Mediterana 2013., Galerija Škola 2015.-2017., S kolekcijom-EPK Rijeka 2020., Breathturn-Ostrale bijenale 2021., Ne posve izgubljeni jedni za druge-41. Splitski salon 2021. Članica je neformalnog izdavačkog kolektiva Biblioteka O općenito. Formalno obrazovanje stekla je na pariškom sveučilištu Paris 1-Panthéon Sorbonne i na kustoskom programu Ecole du Magasin, Grenoble.
Gerrit Gohlke je od 2017. voditelj regionalnog razvoja Novih naručitelja (Neue Auftraggeber) u Berlinu, u okviru kojih je sa suradnicima pokrenuo projekte u 12 sela i manjih gradova, kao i u dvije velike gradske stambene četvrti na području bivšeg DDR-a. Gohlke je kustos brojnih izložbi te je odgovoran za umjetnički program Brandenburgischer Kunstverein u Potsdamu. Od 2007. do 2010. bio je prvi, a potom glavni urednik časopisa artnet, a od 2009. do 2010. izvršni direktor artnet AG. Od 2005. predaje o umjetnosti u javnom prostoru i o suvremenoj umjetnosti na nizu obrazovnih institucija, između ostalog na Kraljevskoj akademiji likovnih umjetnosti u Stockholmu (KKH), Weissensee Kunsthochschule Berlin (KHB) i Staatliche Akademie der Bildenden Künste u Stuttgartu.
Ljiljana Kolešnik, dr.sc., diplomirala je povijest umjetnosti, muzeologiju i komparativnu književnost. U istraživanjima se bavi modernom umjetnošću druge polovine 20. stoljeća te suvremenom teorijom likovnih umjetnosti. Članica je uredništva časopisa Informatica Museologica (MDC, Zagreb) i Annali (Galerija Antuna Augustinčića, Klanjec). Članica je međunarodnih profesionalnih udruženja EAM (European Network for Avant-Garde and Modernism Studies), ASEEES (Association for Slavic, East European, and Eurasian Studies) te SHERA (The Society of Historians of East European, Eurasian, and Russian Art and Architecture). Kao vanjska suradnica predaje na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu te je mentorica pri doktorskom studiju Humanističkih znanosti Sveučilišta u Zadru. Inicirala je osnivanje Regionalnog centra za umjetnost, kulturu i nove medije pri Institutu za povijest umjetnosti 2010. godine, a od 2014. je članica Odbora za etiku u znanosti i visokom obrazovanju RH.
Željka Miklošević, dr.sc., je povjesničarka umjetnosti i muzeologinja, docentica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U svojstvu istraživača suradnika na znanstvenom projektu Hrvatske zaklade za znanost Umjetnost i država od prosvjetiteljstva do danas bavila se pitanjima razvoja publike u polju umjetnosti i kulture, s posebnim naglaskom na medijaciju umjetnosti posredstvom muzeja. Polja njezinog istraživačkog interesa su komunikacija, medijacija i edukacija u kulturi, s recentnim fokusom na participativno djelovanje baštinskih i umjetničkih institucija i organizacija. Članica je Hrvatskog muzejskog društva i Sekcije za muzejsku edukaciju i kulturnu akciju (CECA) Međunarodnog savjeta za muzeje (ICOM).
Anja Planinčić, od 2017. godine ravnateljica Centra kulture na Peščenici – Centra KNAP. Diplomirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i svijetu. Od 2009. do 2016. zaposlena je u Centru KNAP kao viša stručna suradnica i voditeljica Galerije Događanja u okviru koje je organizirala izložbe istaknutih hrvatskih autora mlađe i srednje generacije te u surađivala s umjetnicima u realizaciji desetak murala na zidovima javnih ustanova u gradskoj četvrti Peščenica – Žitnjak. Autorica je prve fotomonografije o zagrebačkoj uličnoj umjetnosti ‘STREET/ART/ZAGREB’ (izd. Knap, Zagreb, 2016.). Kroz razne programe ostvarila je suradnju sa srednjim i osnovnim školama na području gradske četvrti Peščenica, s Akademijom likovnih umjetnosti i drugim visokoobrazovnim ustanovama i drugim gradskim centrima za kulturu te suradnje s domovima za umirovljenike, mjesnim odborima i sl. Likovni studio Centra Knap razvila je u jedan od najvećih amaterskih likovnih centara u Zagrebu. Predsjednica je kulturnog vijeća za djelatnost centara za kulturu Grada Zagreba od 2021. te je članica radne skupine za izradu prijedloga plana razvoja kulture Grada zagreba, radni tim Zajednica i sudjelovanje – uključiva i otporna kultura.
Patricia Počanić diplomirala je povijest umjetnosti i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2016. godine, a iste je godine upisala i Poslijediplomski doktorski studij povijesti umjetnosti. Redovito surađuje s POU Poreč kao stručna suradnica u Galeriji Zuccato, a tijekom 2017. i 2018. godine bila je zaposlena u Hrvatskoj udruzi likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti (ULUPUH). Od listopada 2018. godine uključena je u projekt koji financira Hrvatska zaklada za znanost – Art and the State in Croatia from the Enlightenment to the Present, pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Dragana Damjanovića. Od travnja 2019. godine zaposlena je kao asistentica na Katedri za modernu umjetnost i vizualne komunikacije Odsjeka za povijest umjetnosti FFZG. Područje njezinog istraživačkog interesa vezano je za umjetnost druge polovine 20. stoljeća, državne otkupe i narudžbe umjetničkih djela za interijere javnih institucija te intervencionističke umjetničke prakse u javnom prostoru 1970-ih i 1980-ih godina.
Željka Tonković, dr.sc., je izvanredna profesorica na Odjelu za sociologiju Sveučilišta u Zadru. Područje njezina znanstveno-istraživačkog interesa obuhvaća sociologiju kulture i urbanu sociologiju, s posebnim fokusom na kulturnu participaciju i potrošnju, društvene nejednakosti u kulturi te ulogu kulture u urbanom razvoju. Ostale istraživačke teme kojima se bavi odnose se na primjenu mrežne teorije i analize u području kulture. Samostalno i u suautorstvu objavila je tri knjige i više od dvadeset znanstvenih članaka u domaćim i međunarodnim časopisima. Kroz aktivno sudjelovanje u brojnim znanstvenim i stručnim projektima i mrežama, njezin angažman uključuje i primjenu rezultata istraživanja u razvoju javnih politika.
ORGANIZACIJSKI TIM SIMPOZIJA (abecednim redom)
Ana Busija, asistentica u koordinaciji platforme
Apsolventica povijesti umjetnosti i talijanistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Kristina Leko, Otvoreni likovni pogon, Zagreb, inicijatorica i koordinatorica platforme
Osnivačica je i programska voditeljica Otvorenog likovnog pogona, inicijatorica te zajedno s Mašom Štrbac koordinatorica platforme Novi naručitelji HR, također odgovorna za koncepciju projekta. Akademska je slikarica, te MA Art in Context. Multidisciplinarna umjetnica radi u različitim medijima i žanrovima, od video i filmskih radova i instalacija dokumentarno-eksperimentalnog formata, preko crteža, skulpturalnih ili tekstualnih, fotografskih ili performativnih radova i događanja. Počevši od 1999. pokrenula, realizirala i u partnerstvu producirala niz opsežnih, u pravilu višegodišnjih, projekata umjetnosti u zajednici u suradnji s različitim socijalnim skupinama, te sa različitim kulturnim i socijalnim ustanovama u Hrvatskoj, BiH, Austriji, Mađarskoj, Njemačkoj, Češkoj, Nizozemskoj, Poljskoj, SAD-u sa ciljem socijalne interakcije i emancipacije. Docentica je na Umjetničkom sveučilištu u Berlinu (UdK), specijalizirana za umjetnost u javnom i socijalnom prostoru, za umjetnost u zajednici te participacijsku umjetnost.
Sonja Leboš, dr.sc., Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja, Zagreb – članica platforme, suradnica u organizaciji simpozija
Kulturna antropologinja, doktorirala 2022. na Sveučilištu u Zadru na temu Zagreb na filmu, film u Zagrebu. Aktivna u području kulturalnih i urbanih studija, obrazovanja i produkcije u kulturi i umjetnosti, vizualne i urbane antropologije te analize diskursa, djeluje u području javnog kulturnog rada na međama narativnog urbanizma, dizajna, umjetnosti, feminizma, performativnosti svakidašnjice, filma i novih medija. Inicijatorica niza istraživačkih platformi koje su rezultirale zapaženim publikacijama, kao npr. Ispražnjeno u povratu. Prilog etnografiji praznine (2012), Koraci grada:: NOVI NOVI Zagreb (2018). U okviru Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja inicirala je i provodi projekte koji uključuju teme kulture sjećanja i spomeničkog aktivizma, projekte na sjecištu arhitekture, prostornog planiranja, umjetničkih praksi i socijalne medicine, uz čestu primjenu peripatetičkog formata u radu s građanstvom. Trenutno u Novom Zagrebu istražuje mogućnosti za razvoj kulturnih i društvenih sadržaja u zapuštenom prostoru zagrebačkog Velesajma. U okviru projekta Ars Publicae II pokrenula je 2022. s partnerima komparativno istraživanje nasljeđa bivše Jugoslavije u odnosu na model Novih naručitelja.
Željka Miklošević, dr.sc., savjetnica i pridružena članica platforme
Povjesničarka umjetnosti i muzeologinja, docentica na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti. Kompletnu biografiju vidi gore pod predavačice.
Maša Štrbac, koordinatorica platforme
Povjesničarka umjetnosti, zaposlena u Otvorenom likovnom pogonu kao voditeljica ureda od 2019., u platformi u ulozi koordinatorice programa zajedno s Kristinom Leko. Sudionica sastanaka s njemačkom podružnicom Novih naručitelja (Neue Auftraggeber) u 2021. godini te suradnica na elaboratu Novi naručitelji u Hrvatskoj, OLP, 2020-2021. U svojstvu producentice i kustosice radi na programima organizacije zajedno s umj. voditeljicom organizacije Kristinom Leko i vanjskim suradnicima-cama. Samostalno je osmislila, vodi i realizira Laboratorij Gajnice, projekt umjetnosti u zajednici u zagrebačkoj četvrti Podsused-Vrapče. U periodu 2000.-2004. bila je autorica i voditeljica više projekata na polju izvaninstitucionalne umjetničke edukacije s naglaskom na socijalno angažirane i participativne prakse, a od 2004. do 2019. bila je voditeljica Galerije ULUPUH.